blog-grid1
سوغات ساری
15 شهریور 1396
مختصری از سوغات ساری در ایران سوغات
ادامه مطلب
blog-grid1
سوغات خرم آباد
15 شهریور 1396
سوفات خرم آباد در ایران سوغات
ادامه مطلب
blog-grid1
سوغات گرگان
13 شهریور 1396
سوغات گرگان که به مختصری از آن در ایران سوغات پرداخته ایم
ادامه مطلب
blog-grid1
سوغات یاسوج
12 شهریور 1396
سوغات خوراکی وصنایع دستی یاسوج
ادامه مطلب
blog-grid1
سوغات سسندج
12 شهریور 1396
کعذفی جاذبه ای گردشگری سسندج هم اکنون ایران سوغات
ادامه مطلب
blog-grid1
سوغات قزوین
8 مرداد 1396

بلقلواسرسبد تمامی شیرینی های سنتی این استان را از آن خود کرده است که در اانواع ی مانند باقلوای سه رنگ یا لوزی و باقلوای گل یا پیچ تهیه و طبخ می شود. شاید یکی از گران ترین خواکی هایی باشد که توسط مردم استان قزوین تهیه می شود. چرا که در تدارک آن از پسته ، بادام ، خاک قند، پودر هل، آرد، شربت قوام آمده، زعفران، گلاب ، زرده ی تخم مرغ و شیر استفاده می شود. ان ها ، معمولا این شیرینی خوشمزه و محبوب را برای پذیرایی از میهمانان،دراین ایام دید و بازدید نوروز و مراسم ازدواج جوانان تهیه می کنند.

پادرازی

 

برای تهیه ی این شیرینی از پودر قند، روغن صاف قنادی، تخم مرغ، آرد گندم، آردبرنج، آرد نخودچی، شیر، پودر زنجبیل، وانیل، زعفران و کنجد استفاده می شود. شیرینی خوش طعم و لذیذ که همراه با چای و نوشیدنی های داغ، میل می شود.

نان نخودی قزوین (شیرینی نخودی)

 

نان نخودی از شیرینی های سنتی استان قزوین به شمار می آید. شیرینی کوچک، نرم و لطیف، خوشمزه و بسیار دوست داشتنی که با روشی آسان و بدون پیچیدگی های دنیای شیرینی پزی تهیه می شود. مردم استان قزوین برای طبخ این خوراکی محبوب و پرطرفدار از آرد نخود، روغن جامد، پودر قند، آرد سفید، پودر هل، زرده ی تخم مرغ و خلال پسته استفاده می کنند. البته نان نخودچی یکی از شیرینی هایی است که در دیگر استان های کشور عزیزمان، تهیه و طبخ می شود. اما نان نخودی یا شیرینی نخودی قزوین، از اصالتی کاملا قزوینی برخوردار بوده و از شیرینی های سنتی این استان محسوب می شود.

نان چرخی

 

شاید اسم نان چرخی کمی جالب به نظر برسد. مردم استان قزوین به این دلیل این شیرینی لذیذ را نان چرخی می نامند که پس از ترکیب تمامی مواد اولیه ، آن ها را با چرخ گوشت، چرخ می کنند. در تهیه ی این خوردنی سنتی از آرد برنج، آرد سفید، روغن جامد، پودر قند، تخم مرغ، ماست، بکینگ پودر، پودر هل و پودر پستهاستفاده می شود. از نکات مهم این شیرینی، ماندگاری زیاد آن پس از طبخ است.

نان برنجی قزوین (شیرینی برنجی)

 

شاید این شیرینی شما را به یاد شیرینی برنجی استان کرمانشاه بیاندازد. اما استان قزوین نیز از شیرینی برنجی مخصوص و سنتی خود برخوردار است که بسیار خوش طعم بوده و از محبوبیت قابل توجهی نیز برخوردار است. مردم این استان برای تهیه ی نان برنجی از آرد برنج، پودر قند، روغن جامد، تخم مرغ، پودر هل وگلاب استفاده می کنند. توصیه می کنیم حتما این خوراکی فوق العاده را امتحان کنید. قطعا به تفاوت طعمی که با نان برنجی استان کرمانشاه دارد، پی خواهید برد.

نان بادامی قزوین (شیرینی بادامی)

تنوع شیرینی های سنتی در استان قزوین بسیار زیاد و قابل توجه است. شیرینی هایی تهیه شده از مغز انواع آجیل، میوه، خشکبار و ... که علاوه بر عطر و طعم فوق العاده، بیانگر تاریخ و هنر مردم این سرزمین نیز خواهد بود. شیرینی بادامی استان قزوین، بسیار خوش طعم بوده و از عطر مطبوعی نیز برخوردار است. آن هابرای تهیه ی نان بادامی از پودر قند، آرد، پودر بادام، پودر پسته، پودر هل و روغن جامد استفاده می کنند.

شیرینی اتابکی (شیرینی ولیعهدی)

 

شیرینی اتابکی یا ولیعهدی، از دیگر خوراکی هایی است که به عنوان شیرینی سنتی استان قزوین شناخته شده است. اغلب این شیرینی در دو رنگ کرم و قهوهای تهیه می شود. مردم استان قزوین برای طبخ این خوراکی لذیذ از ترکیب آرد نول و آرد برنج، پودر قند، روغن جامد، پودر هل و تخم مرغ استفاده می کنند. این شیرینی نیز مانند اغلب شیرینی های تهیه شده در استان قزوین، از شیرینی کمی برخوردار است که یکی از مزیت های این نوع خوراکی ها در مقایسه با دیگر شیرینی های تهیه شده محسوب می شود.

نان قندی (شیرینی قندی)

 

نان قندی را همه ی مردم ایران می شناسند. بسیار خوشمزه و دوست داشتنی که اغلب در کنار چای داغ میل می شود. نان قندی استان قزوین، از دیگر شیرینی های سنتی این استان به شمار می آید که همراه با دیگر شیرینی های محلی، در اواخر اسفندماه، توسط خانم های کدبانوی قزوینی تهیه می شود. این شیرینی با استفاده از آرد صرفه، پودر شکر، روغن جامد، پودر هل، بکینگ پودر و خشخاشطبخ می شود. این نان از عطری فوق العاده برخوردار است که هوش از سر هر انسانی خواهد برد. البته مردم استان قزوین به نوع خشک شده ی این نان خوشمزه، قاق (خشک) می گویند.

نان چایی

 

نان چایی بعد از باقلوا، از پرطرفدارترین شیرینی هایی است که در استان قزوین تهیه و مورد استفاده قرار می گیرد. خمیر این شیرینی بسیار نرم و لطیف بوده و در دو نوع کره ای و معمولی تهیه می شود. نوع کره ای آنرا باید پس از تهیه، مصرف کرد تا بیات یا خشک نشود. مردم استان قزوین برای تهیه ی این خوراکی محبوب از آرد، کره، تخم مرغ، خاک قند، کنجد، زعفران، روغن، پودر هل، ماست و جوش شیرین استفاده می کنند. توصیه می کنیم اگر به استان قزوین سفری داشتید، حتما این شیرینی خوشمزه را تهیه و میل کنید.

نان نازک (نازک پسته ای)

 

از دیگر شیرینی هایی است که توسط کدبانوهای استان قزوین تهیه و با طعم بی نظیرش خاطراتی شیرین را در ذهن افراد خانواده باقی می گذارد. آن ها برای تهیه ی این خوراکی فوق العاده از آرد سفید، پودر قند، تخم مرغ، روغن جامد، وانیل، ماست، کره ی ذوب شده، نمک، بکینگ پودر، پودر خمیر ترش، پودر گردو، پودرپسته، زعفران و کنجد استفاده می کنند. البته نان نازک گردویی و کنجدی نیز ازانواع دیگر نان نازک هستند که در استان قزوین طبخ می شوند. برای تهیه ی آن هااز گردو و کنجد استفاده می شود.

نان اَگِردَک

 

این نان خوش طعم و پرطرفدار از نان های محلی و سنتی استان قزوین به شمار می آید که به دلیل طعم فوق العاده اش در بین سایر استان ها و شهرهای کشور نیز از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. برای طبخ نان اگردک از تخم مرغ، شیر، شکر، روغن مایع، آرد، دارچین، خمیر ترش، نمک، زردچوبه و زعفران استفاده می شود.

کیک شربتی

 

کیکی زعفرانی و بسیار خوشمزه که از خوش طعم ترین شیرینی های استان قزوین است. در نهایت سلیقه و زبردستی قنادان قزوینی، پس از پخت کیک اسفنجی فوق العاده نرم، شربت شکر و زعفران بسیار خوش طعمی را روی کیک می ریزند که ماحصل آن کیک شربتی، از بهترین شیرینی های قزوین است.

شیرینی حاج کریمی

این شیرینی، از عطر و بویی منحصربه فرد برخوردار است و علاقه مندان بسیاری را از آن خود کرده است. اغلب این شیرینی را همراه یک فنجان چای داغ میل می کنند. مردم استان قزوین برای تهیه ی آن از آرد، آرد برنج، تخم مرغ، روغن جامد، پودر قند، بکینگ پودر، پودر هل، ماست، پودر گردو، پودر قند، پودر هل، دارچین،گلاب، کنجد و خلال پسته استفاده می کنند. قطعا با ترکیب این چاشنی های خوش عطر، طعم و رایحه ی بی نظیری در انتظار خانه ای است که این شیرینی فوق العاده، در آن محل طبخ می شود.

ادامه مطلب
blog-grid1
سوغات زنجان
4 مرداد 1396
سوغاتی های زنجان در ایران سوغات
ادامه مطلب
blog-grid1
سوغات بندر عباس
4 مرداد 1396
آشنایی بیشتر با سوغات بندر عباس در ایران سوغات
ادامه مطلب
blog-grid1
آداب ورسوم زاهدان
3 مرداد 1396
به آداب ورسوم مختلف مرد م زاهدان در سایت ایران سوغات می پردازیم
ادامه مطلب
blog-grid1
سوغات زاهدان
3 مرداد 1396
سوغات مختلف زاهدان در ایران سوغات
ادامه مطلب
service هنر و سوغات اصیل خود را با ایران سوغات معرفی کنید
service مهمان خود را با سوغات رنگارنگ ایران سوغات پذیرایی کنید
service صنایع دستی بی نظیر سفارش دهید