ثبت ملی آئین سینی‎گردانی حضرت قاسم در ماهشهر
11 , مهر , 1396

به‌گزارش ایران سوغات سارا عبادی، رئیس اداره میراث‌فرهنگی ماهشهر پیرامون ثبت ملی آئین سینی گردانی حضرت قاسم(ع) در ماهشهر عنوان کرد: سال گذشته طی جلسه‌ای که با برگزارکنندگان این مراسم داشتیم ضمن آگاهی دقیق از جزئیات و چگونگی آن، گزارشی مکتوب تهیه شد و در نهایت با همکاری اداره‎کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خوزستان، این آئین به‌صورت یک پرونده ثبتی در آمد.

وی با بیان اینکه این پرونده پس از طی مراحل لازم به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تهران فرستاده و خوشبختانه این اثر معنوی ثبت ملی‎ شد، خبر داد: روز هشتم محرم نیز همزمان با برگزاری مراسم، با حضور جمعی از مردم، مسئولان شهرستانی از جمله فرماندار، نماینده مجلس، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس اداره اطلاعات، اعضای شورای شهر و شهردار ماهشهر از لوح ثبت ملی آن رونمایی شد.

عبادی با اشاره به این‎که مراسم سینی‎گردانی، اولین اثر معنوی است که در شهرستان بندر ماهشهر به ثبت ملی درآمده است، خاطرنشان کرد: پیش از این در سال 1394 یک محوطه تاریخی به قدمت 3هزار سال را در ماهشهر به ثبت ملی رسانده بودیم.

وی در خصوص چگونگی برگزاری این آئین سنتی مطرح کرد: مراسم سینی‎گردانی یا عروسی حضرت قاسم(ع) در ماهشهر متفاوت با سراسر کشور در یک خانه قدیمی با مدیریت و اجرای آقایان برگزار می‌شود.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی ماهشهر تصریح کرد: بیش از 120 سال است که این مراسم در ماهشهر نسل‎به‎نسل در حال اجراست، بنا به نقل برخی بزرگان در زمان‎های قدیم حتی با نبود برق در شب هشتم محرم این برنامه برگزار می‎شده است.

عبادی افزود: در جریان برگزاری این مراسم، حدود 115 سینی به‌صورت همزمان از این خانه بیرون می‌آید، ضمن اجرای سنج و دمام‎زنی و همچنین نوحه‎خوانی اطراف شهر را دور می‎زنند و بازمی‎گردند.

 

انصراف از نظر
service هنر و سوغات اصیل خود را با ایران سوغات معرفی کنید
service مهمان خود را با سوغات رنگارنگ ایران سوغات پذیرایی کنید
service صنایع دستی بی نظیر سفارش دهید