با مشارکت شهرداری، میراث فرهنگی و شورای شهرمشهد؛ تفاهم نامه توسعه و آبادانی شهر تاریخی توس منعقد شد
2 , دی , 1396
به گزارش ایران سوغات ، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد رحیم رهنما مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری خراسان رضوی،در نشستی که به منظور انعقاد تفاهم نامه توسعه و آبادانی شهر تاریخی طوس فیمابین شهرداری مشهد، شورای شهر مشهد و میراث فرهنگی خراسان رضوی برگزار شد اظهارداشت: امیدواریم این تفاهم نامه فتح باب جدیدی برای ایجاد تعاملات بیشتر بین شورای شهر، شهرداری و میراث فرهنگی باشد.
او افزود: با توجه به کمبود منابع وامکانات در میراث فرهنگی خراسان رضوی شاید انطور که باید نتوانستیم جایگاه طوس و فردوسی را ارتقا دهیم عظمت فردوسی را در سطح بین المللی معرفی کنیم اما در حال حاضر فعالیت هایی برای ثبت جهانی آرامگاه فردوسی صورت گرفته و امیدواریم به زودی شاهد ثبت جهانی این اثر تاریخی و ارزشمند باشیم.
رهنما تصریح کرد: احساس کردیم باید ارتباطمان را با شهرداری و مدیریت شهری به نسبت دوره های گذشته افزایش دهیم و با اعلام آمادگی شهرداری برای حفظ جایگاه طوس و احیای عظمت آن تفاهم نامه ای تنظیم شده است تا بر اساس آن بستر برای کار و زمینه همکاری های مشترک و قانونی فراهم شود.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی بیان کرد:در سال های اخیرمسئولین بسیاری از جمله مقام معظم رهبری،وزیران و نمایندگان مجلس و استاندارخراسان رضوی بر حفظ و احیای طوس تاکید داشتند.، اما اگر این امر بخواهد عملیاتی شود باید قدم های اساسی برداریم و با توجه به اینکه شهرداری و میراث فرهنگی  دو نهاد عمومی و وابسته به دولت هستند بنابراین منافع این اقدامات نیز عمومی خواهد بود و امیدواریم با امضای این تفاهم نامه و تشکیل کمیته احیای طوس، روند و شکل همکاری والگوی مدیریتی تعریف و فعالیت های اجرای پیگیری شود.
قاسم تقی زاده خامسی شهردار مشهد نیز گفت:هر چند در حال حاضر این همکاری در قالب تفاهم نامه است و برای تبدیل شدن آن به قرار داد باید مصوبه شورای شهر را اخذ کند اما شروع بسیار خوبی است و برای اولین بار تفاهم نامه ای بین شهرداری، شورای شهر و میراث فرهنگی خراسان رضوی صورت می گیرد که بسیار بی سابقه است.
ریاضی رئیس کمیسون احیای توس شورای شهر مشهد نیز گفت: تفاهم نامه توسعه و آبادانی شهر تاریخی طوس با هدف پاسداشت فردوسی وشهر تاریخی طوس صورت گرفته است.
او افزود: یکی از مشکلاتی که همیشه وجود داشت این بود که همه مسئولین و مدیران علاقه مند به موضوع احیای طوس بودند اما هیچگاه اتصال و حلقه مفقوده پیدا نمی شد.
ریاضی تصریح کرد: باتوجه به کمبود اعتبارات در میراث فرهنگی هیچگاه به طور جدی فرصتی برای پرداختن به موضوع طوس فراهم نبود اما در حال حاضر با این تفاهم نامه در مرحله اول، کار از جلوخان آرامگاه فردوسی شروع می شود و در صورت انعقاد تفاهم نامه بعدی گسترش پیدا می کند و امیدواریم شاهد کارهای بیشتری در حوزه شهر تاریخی طوس باشیم.کاری که امروز برای فردوسی و طوس اتفاق افتاد از پهلوانی های شاهنامه کم ندارد و امروز با انعقاد اینتفاهم نامه مسیر گردش دانش، هنر و فرهنگ دوباره باز می شود.
انصراف از نظر
service هنر و سوغات اصیل خود را با ایران سوغات معرفی کنید
service مهمان خود را با سوغات رنگارنگ ایران سوغات پذیرایی کنید
service صنایع دستی بی نظیر سفارش دهید